wtorek, 18 grudnia 2007

Krótka biografia Anny

Anna Vissi urodziła się 20 grudnia 1957 roku we wsi Pyla koło Larnaki na Cyprze. Jest piosenkarką popularną przede wszystkim w Grecji, na Cyprze i wśród greckich emigrantów w Australii i w Stanach Zjednoczonych. Często bywa nazywana grecką Madonną. Przez swoich greckich fanów jest określana jako "Thea" ("Diva", "Bogini").

Anna śpiewa od dziecka. W wieku 6 lat rozpoczęła edukację w szkole muzycznej. Mając lat 12, wraz ze swoją siostrą Leą, wzięła udział w konkursie dla młodych talentów, który wygrała. W 1973 roku rodzina Anny przeprowadziła się do Grecji. Anna kontynuowała naukę w Narodowym Konserwatorium Muzycznym, równocześnie studiując prawo na Uniwersytecie Ateńskim. W tym czasie rozpoczęła także współpracę z tak uznanymi artystami, jak m.in. Haris Alexiou, Vasilis Papakonstandinou i George Dalaras.

Lata 70. i 80. to dla Anny pasmo sukcesów i koncerty w różnych częściach świata. Rok 1977 przynosi Jej pierwsze ważne wyróżnienia: podczas Annual Song Festival w Salonikach zostaje wybrana najlepszą piosenkarką, a wykonany przez nią utwór "As Kanoume Apopse Mia Arhi" – najlepszą kompozycją.

Rok później grecka telewizja ERT proponuje Annie reprezentowanie Grecji w 23. Konkursie Piosenki Eurowizji, ale ze względu na ogromne nieporozumienia między autorami dwóch piosenek skomponowanych na potrzeby Konkursu ("Poso S'Agapo" i "O Kyrios Nobel") udział Anny zostaje odwołany. Na eurowizyjnej scenie Artystka pojawia się jednak już niebawem: w 1980 roku, z utworem "Autostop", zajmuje dla Grecji 13. miejsce, zaś 2 lata później, z napisanym przez Nią utworem "Mono i Agapi" - wysokie 5. miejsce (tym razem dla Cypru).

Od 1983 roku Anna blisko współpracuje z kompozytorem Nikosem Karvelasem, który zostaje również Jej mężem. Wszystkie płyty Anny wydane w tym okresie zdobywają status Złotej lub Platynowej. Do najbardziej udanych albumów należą m.in.: "I Epomeni Kinisi" (1986), "Tora" (1988), "Empnevsi" (1988) i "Fotia" (1989). W 1989 roku Vissi debiutuje jako prowadząca weekendową audycję radiową "Ta Koritsia Ine Atakta". Początek lat 90. to czas wielkich spektakli przygotowanych przez duet Karvelas-Vissi. Szczególnym sukcesem okazuje się pierwsza grecka rock-opera "Demons", w której piosenkarka gra rolę Rozanny. Mimo znakomitych relacji profesjonalnych, po siedmiu latach i narodzinach córki Sofii, para rozwodzi się.

W 1996 roku Anna wydaje płytę "Klima Tropiko", która szybko uzyskuje status Podwójnej Platyny. Jeszcze w tym samym roku Artystka wyrusza w ogromną trasę koncertową po Grecji (40 koncertów), a w Sylwestra, na zaproszenie mera Aten, daje wielki, transmitowany przez telewizję, koncert przed 20-tysięczną publicznością. Następny album "Travma" w ciągu kilku tygodni staje się Złotą Płytą, aby po pół roku uzyskać miano potrójnej Platyny. W 1998 roku rekordy sprzedaży bije album "Antidoto", który w tydzień rozchodzi się w nakładzie 80 tysięcy egzemplarzy.

W roku 2000 Anna daje wielki koncert w londyńskim Royal Albert Hall oraz na Eleftheria Stadium w Nikozji. Wtedy też ukazuje się pierwszy anglojęzyczny album artystki – "Everything I Am", którego promocja ma miejsce w Australii, Południowej Afryce, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Niemczech, Turcji, Finlandii, Norwegii i Azji. W tym samym czasie Anna wydaje greckojęzyczny album "Kravgi", który uzyskuje status Podwójnej Platynowej Płyty w ciągu... kilku godzin, by ostatecznie osiągnąć status Siedmiokrotnej Platyny. Album zawiera m.in. duet z Keti Garbi.

Lata 2001-2004 to kolejny okres wytężonej pracy Anny. Mnóstwo koncertów, w tym udział w ogromnym show przygotowywanym m.in. przez Emila Kusturicę w Bukareszcie dla 150-tysięcznej publiczności, koncerty na Cyprze, udział w musicalu "Mala, i Mousiki tou Anemou", trasa koncertowa w Anglii i Stanach Zjednoczonych, wreszcie występ podczas ceremonii zamknięcia XXVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Anna ponownie pojawia się w Ameryce, gdzie promuje swój nowy singiel zatytułowany "Call Me". Utwór znalazł się na wielu playlistach i listach przebojów w Europie, a w Stanach Zjednoczonych dotarł do 1 miejsca na Billboard Dance Chart. Rok 2005 to m.in. kolejna płyta "Nylon", na której znalazły się zarówno utwory utrzymane w stylu rockowym, jak i ballady oraz dance i hip-hop.

W 2006 roku Grecka telewizja publiczna ERT po raz kolejny wybiera Annę Vissi na swego reprezentanta w Konkursie Piosenki Eurowizji. Z piosenką "Everything" Artystka zdobywa 9. miejsce, uzyskując 128 punktów. Kolejne miesiące to występy Anny na greckich wyspach oraz światowe tournee obejmujące koncerty w Australii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Południowej Afryce oraz w Europie (Amsterdam, Bruksela). Jesienią 2007 roku ukazuje się kolejna płyta Anny "The Essential" zawierająca Jej największe przeboje i kilka nowych piosenek.

1 komentarz:

  1. Pierwszy raz usłyszałam ją na Olimpiadzie w Atenach. Wręcz pokochałam ją i grecką muzykę. Mam dwie jej płyty m.in. z utworami, które usłyszałam na Olimpiadzie i wciąż słucham a jest już rok 2013.
    Jakże prawdziwe jest nazwanie jej Boginią.

    OdpowiedzUsuń